Ochrona przed koronawirusem to temat, który w ostatnich czasach niemal spędza nam sen z powiek. Ogólnoświatowe zagrożenie epidemią koronawirusa SARS coV-2 Covid-19, potocznie nazywanym również wirusem z Wuhan, spowodowało, że wielu z nas zupełnie inaczej patrzy na to, w jaki sposób dbało o codzienna higienę czy jak się odżywiało. Elementy te są bowiem niezwykle istotne, aby z jednej strony uchronić się przed wirusem, a z drugiej - w przypadku zachorowania, przejść leczenie w miarę łagodnie. Dziś chcemy się podzielić kilkoma subiektywnymi poradami, jak za pomocą zmiany dotychczasowych nawyków na te zdwowsze i bardziej świadome, wzmocnić odpotność swojego organizmu, który będzie w stanie lepiej walczyć z wirusami.

Dieta antywirusowa i produkty antywirusowe

Jednym z podstawowych zadań, jakie musimy wypełnić, to zrewidowanie swojej obecnej diety. Jeśli dotychczas w naszym jadłospisie dominowały produkty zawierające sztuczne konserwanty i nie straciliśmy od żywności wysoko przetworzonej czas na radykalne zmiany.Antybakteryjny żel do rąk AXG - 500ml

Cena jednostkowa - 36,99zł

Środek w postaci żelu doskonale rozprowadza się na dłoni, jest wydajny i skutecznie usuwa szerokie spektrum drobnoustrojów chorobotwórczych.

Wykazuje działanie antybakteryjne i antywirusowe.

Nie wymaga użycia wody, dzięki czemu możemy go użyć w każdych warunkach.

Dzięki zawartości aloesu łagodzi podrażenia i jest delikatny dla skóry.


Ochrona przed koronawirusem a produkty antywirusowe:

Melisa - zioło to swą popularność zawdzięcza właściwościom uspokajającym, jednak nie każdy wie, że melisa działa również antywirusowo. Badania udowodniły, że jest ona skutecznym sposobem na walkę z wirusami grypy, opryszczki, żółtej febry oraz z wieloma innymi wirusami, między innymi norowirusem MNV czy retrowirusami. Możliwe jest, że składniki występujące w melisie mogą być również przydatne w profilaktyce przeciw koronawirusowi. Melisę możemy spożywać w formie herbatek i naparów, a także dodawać jej świeże liście do napojów, sałatek lub potraw.

Kurkuma - zwykle spożywana jako składnik przyprawy curry, wykazuje właściwości antywirusowe. Kłącze to doskonale oczyszcza organizm z toksyn, działa również przeciwzapalnie oraz przeciwbakteryjnie. Polecamy spożywać kurkumę jako dodatek do dań oraz składnik napoju, który warto wypijać na czczo (szklanka ciepłej wody, ¼ łyżeczki kurkumy w proszku, sok z cytryny i szczypta pieprzu).

Jarmuż - należący do roślin krzyżowych jarmuż zawiera w sobie związki zwane glukozynolanami, które wykazują działanie przeciwko wielu szczepom wirusów. Jarmuż najlepiej spożywać w formie pożywnego koktajlu lub jako dodatek do sałatek. Możemy go również dodawać do potraw smażonych lub same jego liście podpiec w piekarniku, uzyskując w ten sposób zdrową i smaczną chrupiącą przekąskę.

Czosnek - choć znany jest ze swych właściwości antybakteryjnych i nie bez powodu nazywany naturalnym antybiotykiem, chroni nas również przed grzybami i wirusami. Ma on potwierdzone działanie przeciwko licznym wirusom, w tym wywołującym zapalenie płuc czy oskrzeli, wirusom grypy, a także rotawirusów i rinowirusów.

Imbir - podobne działanie antywirusowe wykazuje imbir. Ważne jednak, aby spożywać go w postaci świeżej, a nie suszonej. Możemy dodawać kawałek korzenia imbiru do gorących napojów, dzięki czemu uzyskamy rozgrzewający, leczniczy napar.

Papryka chili - zawarta w papryce chili kapsaicyna wykazuje działanie stymulujące układ immunologiczny, który skuteczniej radzi sobie ze zwalczaniem wirusów.

Goździki - najczęściej stosowane jako dodatek do deserów, posiadają w sobie związki działające przeciwwirusowo. Goździki możemy dodawać również do napojów, gotując uprzednio przez kilka minut, aby uwolnić olejki eteryczne.

Zielona herbata - swe antywirusowe działanie herbata zielona zawdzięcza katechinom blokującym reprodukcję wielu gatunków wirusów.

Jak prawidłowo myć ręce, czyli ochrona przed koronawirusem na co dzień

Niezwykle ważnym elementem odpowiedniej profilaktyki antywirusowej jest zachowanie najwyższych zasad higieny. Częste mycie rąk to absolutna podstawa i nie chodzi tylko o to, aby myć je po każdej wizycie w toalecie. WHO zaleca mycie rąk nawet kilkanaście razy dziennie. W szczególności dotyczy to osób, które wychodzą z domu i mogą mieć styczność z osobami lub przedmiotami narażonymi na kontakt z koronawirusem. Nawet, jeśli osoby, które spotykamy, nie sprawiają wrażenia chorych lub wręcz twierdzą, że nie mają podstaw, aby podejrzewać u siebie zakażenie koronawirusem, należy bezwzględnie przestrzegać zasad higieny, unikać bezpośredniego kontaktu z nimi oraz zachować bezpieczną od nich odległość. Dlatego tak istotna jest nie tylko częstotliwość mycia rąk, ale również jakość tego mycia.

Jak prawidłowo myć ręce i tym samym chronić się przed wirusem?

O tym, że należy myć ręce po wyjściu z toalety czy po powrocie do domu, nie wspominając już o sytuacjach, gdy zwyczajnie dłonie są brudne, wie każdy z nas, nawet dzieci. Choć ta czynność wydaje się tak naturalna, to jednak nie każdy zdaje sobie sprawy z tego, że często myjemy ręce w sposób nieprawidłowy, a więc i nieskuteczny. Należy wiedzieć, że to właśnie ta czynność może uchronić nas przed koronawirusem, gdyż na dłoniach, mających kontakt z licznymi przedmiotami i osobami, przenosimy większość zarazków. Oto instrukcja, jak prawidłowo myć ręce:

  1. Zamocz dłonie pod bieżącą wodą (warto wiedzieć, że temperatura wody nie ma znaczenia, więc nie ma sensu myć rąk w gorącej wodzie i tym samym narażać się na poparzenie).
  2. Nałóż detergent: mydło, żel do mycia czy inny środek dedykowany tej czynności.
  3. Szybko pocierając o siebie dłonie doprowadź do powstania aktywnej piany (to właśnie ona jest niezbędna do tego, aby usunąć i zniszczyć znajdujące się na skórze zarazki).
  4. Szybkim ruchem myj dłonie po ich wewnętrznej i zewnętrznej stronie, grzbiety, palce i przestrzenie między nimi, a także nadgarstki, nie zapominając również o opuszkach.
  5. Spłucz dłonie wodą tak, aby całkowicie pozbyć się mydła i wysusz je do sucha czystym ręcznikiem.


Jak używać żelu antybakteryjnego do rąk?

Jeśli nie mamy możliwości użycia mydła i bieżącej wody, doskonałym rozwiązaniem będzie żel antybakteryjny do rąk bez spłukiwania. Taki żel posiada środki powierzchniowo-czynne, których zadaniem jest rozprawienie się z drobnoustrojami i zarazkami, w tym również wirusami. Żel nakładamy na dłonie i szybkim ruchem pocieramy tak, jakbyśmy myli ręce pod bieżącą wodą. Następnie pozostawiamy do wchłonięcia. Wybierając żel antybakteryjny do rąk należy zwrócić uwagę na skład. Jeśli chcemy wybrać preparat do częstego stosowania poza domem, powinien on zawierać niewielkie stężenie alkoholu, za to wysoki skład środków powierzchniowo-czynnych (anionowych, niejonowych, amfoterycznych). Taki żel jest łagodny dla skóry i nie powoduje jej przesuszenia i podrażnień. W płynach o dużym stężeniu alkoholu, powyżej 60%, to właśnie alkohol pełni rolę dezynfektora, jednak stosowanie takiego preparatu powoduje przesuszenie dłoni i nie jest zalecane osobom, które mają skłonności do alergii oraz tych, które na powierzchni rąk mają rany czy zadrapania. Zarówno mycie rąk pod bieżącą wodą, jak i za pomocą żelu antybakteryjnego bez spłukiwania, powinno trwać nie krócej niż 30 sekund. Zachowanie odpowiedniej higieny, rozważna, dobrze zbilansowana dieta bogata w świeże warzywa i owoce oraz pozbawiona sztucznych konserwantów oraz toksycznych substancji to droga ku temu, aby zminimalizować ryzyko zakażenia wirusem.

Niniejszy artykuł nie jest poradą medyczną, lecz subiektywną opinią bazującą na polecanych przez specjalistów praktykach. W tym szczególnym czasie dbajmy o siebie i swoich bliskich, bo tylko wspólna walka z wirusem może przynieść pozytywny skutek.